Pokoří voda gravitaci?

Gravitace je mocná a všechny nás drží při zemi. Překonat ji vyžaduje velké úsilí. Ovšem voda a jiné tekutiny jsou pro gravitaci statečnými soupeři. 

Jen si vzpomeňte kolik lidí řeší vlhkost ve zdech a vzlínání vody. Voda jakoby na gravitaci zapomněla a bezstarostně si šplhá vzhůru. A právě tuto vlastnost vody – vzlínavost – budeme zkoumat v dnešním experimentu. 

Co je to vzlínavost?

Vzlínavost je schopnost látek vést kapaliny proti směru gravitace. Je to možné díky adhezi a povrchovému napětí kapalin. Povrchové napětí pro pravidelné návštěvníky tohoto webu není žádnou novinkou. Již jsme jej zkoumali v pokusech s kancelářskou sponkoumlékem i mincemi či pepřem. Pro detailní popis, co to povrchové napětí je, se podívejte do experimentu s mincemi.

Hypotéza

Co se stane, když kápnete vodu na papírovou utěrku? (Můžete si to i rovnou vyzkoušet.) Voda se vsákne do papíru a mokrý „flek“ se bude zvětšovat.

A co se stane, když na papírkovou utěrku namalujeme puntík fixou a na to kápneme vodu?  Voda bude unášet rozpuštěnou barvu s sebou.

Teď  už víte vše, co potřebujete vědět, abyste si mohli stanovit svoji hypotézu. Zkuste odhadnout, co se stane, když na konec papírové utěrky nakreslíme barevné pruhy a tento konec ponoříme do vody. 

Co budete potřebovat?

  • 2 sklenice s vodou
  • Papírové utěrky
  • Fixy

Jak na to?

  1. Připravte si papírovou utěrku.

    Ustřihněte pruh papírové utěrky široký cca 15cm. Pokud jste šťastným majitelem úzkých utěrek, nemusíte nic stříhat a pokračujte k dalšímu kroku.

  2. Obarvěte utěrku

    Na oba konce papírové utěrky namalujte fixami barevné pruhy. Můžete se držet barev duhy nebo nechte popustit uzdu fantazii a obarvěte konce dle svých nápadů. V každém případě nešetřete množstvím fixy. Čím více fixy použijete, tím více barvy bude moct putovat utěrkou.

  3. Spusťte experiment

    Do dvou sklenic nalijte čistou vodu a do každé vložte jeden konec obarvené utěrky. 

  4. Sledujte a žasněte nad tím, co se začne dít.

A co se to dělo? Voda díky vzlínavosti stoupala vzhůru (proti gravitaci) a unášela s sebou rozpuštěné barevné pigmenty z použitých fix. 

Máte už hromadu barevných papírových utěrek? Nechte je uschnout a natrhejte, nebo nastříhejte je na malé kousky. Těmi pak můžete polepit vystřižené obrázky z papíru nebo je nechat dětem ať je kreativně využijí, jak chtějí

Video pokus

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

TIP

Nechte dětem prostor experimentovat. Dejte jim fixy, papírové utěrky, pipety i sklenice s vodou a nechte je prozkoumat, co se stane, když budou kapat na utěrku vodu, co se bude dít s barvami a jestli je možné takto barevné fixy smíchat a získat nové barevné odstíny.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *