Vzlínavost vody aneb malujeme vodou

Pokusy pro děti

Gravitace je mocná a všechny nás drží při zemi. Překonat ji vyžaduje velké úsilí. Ovšem voda a jiné tekutiny jsou pro gravitaci statečnými soupeři. 

Jen si vzpomeňte kolik lidí řeší vlhkost ve zdech a vzlínání vody. Voda jakoby na gravitaci zapomněla a bezstarostně si šplhá vzhůru. A právě tuto vlastnost vody – vzlínavost budeme zkoumat v dnešním experimentu. 

Vzlínavost je schopnost látek vést kapaliny proti směru gravitace. Je to možné díky adhezi a povrchovému napětí kapalin. Povrchové napětí pro pravidelné návštěvníky tohoto webu není žádnou novinkou. Již jsme ho zkoumali v pokusech s kancelářskou sponkoumlékem i mincemi či pepřem. Pro detailní popis, co to povrchové napětí je, se podívejte do experimentu s mincemi.

Hypotéza

Co se stane, když kápnete vodu na papírovou utěrku? (Můžete si to i rovnou vyzkoušet.) Voda se vsákne do papíru a mokrý „flek“ se bude zvětšovat.

A co se stane, když na papírkovou utěrku namalujeme puntík fixou a na to kápneme vodu?  Voda bude unášet rozpuštěnou barvu s sebou.

Teď  už víte vše, co potřebujete vědět, abyste si mohli stanovit svoji hypotézu. Zkuste odhadnout, co se stane, když na konec papírové utěrky nakreslíme barevné pruhy a tento konec ponoříme do vody. 

Připravte si

 • 2 sklenice s vodou
 • fixy
 • papírové utěrky
 • pipetu

Postup

 1. Připravte si papírovou utěrku.

  Ustřihněte pruh papírové utěrky široký cca 15cm. Pokud jste šťastným majitelem užší varianty papírových utěrek, můžete se vesele přesunout k dalšímu kroku.

 2. Obarvěte utěrku

  Na oba konce papírové utěrky namalujte fixami barevné pruhy. Můžete se držet barev duhy nebo nechte popustit uzdu fantazii a obarvěte konce dle svých nápadů. V každém případě nešetřete množstvím fixy. Čím více fixy použijete, tím více barvy bude moct putovat utěrkou.

 3. Spusťte experiment

  Do dvou sklenic nalijte čistou vodu a do každé vložte jeden konec obarvené utěrky.

 4. Sledujte a žasněte nad tím, co se začne dít.

A co jsme tedy pozorovali? Voda díky vzlínavosti stoupala vzhůru (proti gravitaci) a unášela s sebou rozpuštěné barevné pigmenty z použitých fix. 

Obarvenou papírovou utěrku můžete nechat uschnout a poté použít například na výrobu motýla. Obarvené papírové utěrky jsme natrhali na malé kousky a lepili na vystřiženého motýla.

Motýl z duhových

TIP

Zkuste určitě i doporučení ze sekce hypotéza. Namalujte na papírovou utěrku puntíky, čárky a cokoliv vás napadne. Na obarvená místa kapejte pipetou vodu a sledujte, co se bude dít.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *