Barevné experimenty mají u dětí vždy úspěch. A co teprve, když jsou barvy schované a objeví se zcela nečekaně? To je teprve radosti.
V dnešním experimentu si barvičky nejprve pořádně schováme a pak se necháme překvapit vzniklými barevnými kombinacemi. A kromě barev nám bude experiment i pěkně syčet a bublat. Smícháme si totiž jedlou sodu a kyselinu citrónovou, čímž si vyzkoušíme jednoduchou acidobazickou reakci.
Je to reakce, při které (jak vyplývá z názvu) spolu reaguje kyselá (acidická) složka a zásaditá (bazická) složka. V našem případě je kyselou složkou kys. citrónová a zásaditou složkou jedlá soda. Při reakci vzniká a uvolňuje se oxid uhličitý, který pozorujeme jako vznikající bublinky. Kromě oxidu uhličitého vzniká ještě sůl citrát sodný a voda.
Co se stane, když se smíchá kyselina citrónová (kyselá složka) a jedlá soda (bazická složka)? Obdobnou reakci jsme již viděli u experimentu s ponorkami z mrkve i u experimentu s raketou. Vzpomínáte si? Zvolme si tedy hypotézu, že smíchání kys. citrónové a jedlé sody získáme šumivou reakci .
Můžete použít kyselinu citronovou a rozpustit jednu lžičku kyseliny ve sklenici vody. Nebo použijte neředěný ocet.
Na dno talíře nasypte trošku od každé potravinářské barvy, kterou máte. Vše důkladně zasypejte jedlou sodou, ať jsou všechny barvičky důkladně schované.
Naberte pipetou (kapátkem) kyselinu a kápněte do talíře s jednou sodou a sledujte.
Potvrdila se vaše hypotéza? Povzbuďte děti ať popisují, co dělají i co se následně děje v talíři. Takto se budou na pozorování ještě více soustředit.