Schované barvy

Barevné experimenty mají u dětí vždy úspěch. A co teprve, když jsou barvy schované a objeví se zcela nečekaně? To je teprve radosti.

V dnešním experimentu si barvičky nejprve pořádně schováme a pak se necháme překvapit vzniklými barevnými kombinacemi. A kromě barev nám bude experiment i pěkně syčet a bublat. Smícháme si totiž jedlou sodu a kyselinu citrónovou, čímž si vyzkoušíme jednoduchou acidobazickou reakci

Co je to acidobazická reakce?​

Je to reakce, při které (jak vyplývá z názvu) spolu reaguje kyselá (acidická) složka a zásaditá (bazická) složka. V našem případě je kyselou složkou kys. citrónová a zásaditou složkou jedlá soda. Při reakci vzniká a uvolňuje se oxid uhličitý, který pozorujeme jako vznikající bublinky. Kromě oxidu uhličitého vzniká ještě sůl citrát sodný a voda. 

Hypotéza​

Co se stane, když se smíchá kyselina citrónová (kyselá složka) a jedlá soda (bazická složka)?  Obdobnou reakci jsme již viděli u experimentu s ponorkami z mrkve i u experimentu s raketou. Vzpomínáte si? Zvolme si tedy hypotézu, že smíchání kys. citrónové a jedlé sody získáme šumivou reakci .

Co budete potřebovat?

 • Talíř (tác, nebo plech)
 • Sklenici s vodou
 • Kys. citronovou (nebo ocet)
 • Jedlou sodu
 • Potravinářské barvy
 • Pipetu nebo kapátko

Jak na to?

 1. Připravte si kyselinu

  Můžete použít kyselinu citronovou a rozpustit jednu lžičku kyseliny ve sklenici vody. Nebo použijte neředěný ocet.

 2. Schovejte barvy

  Na dno talíře nasypte trošku od každé potravinářské barvy, kterou máte. Vše důkladně zasypejte jedlou sodou, ať jsou všechny barvičky důkladně schované.

 3. Pojďte žasnout

  Naberte pipetou (kapátkem) kyselinu a kápněte do talíře s jednou sodou a sledujte.

Potvrdila se vaše hypotéza? Povzbuďte děti ať popisují, co dělají i co se následně děje v talíři. Takto se budou na pozorování ještě více soustředit. 

Video pokus

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *