Experimenty

Jak to, že vodoměrka chodí po vodě?

Povrchové napětí

 Je léto a určitě trávíte spoustu času s dětmi u vody. A možná jste někde u rybníka i zahlédli, jak na hladině stojí ploštice – bruslařka (často špatně označovaná jako vodoměrka) nebo nějaký jiný hmyz.  To většinou děti hodně zaujme. Jak je vůbec možné, že může stát na hladině? 

Pojďte s námi dnes prozkoumat vlastnost vody, která umožňuje bruslařce chodit po hladině rybníka. Této vlastnosti říkáme povrchové napětí.

Co je to povrchové napětí?

Voda je tvořena molekulami. To dětem asi nic neřekne, ale můžeme jim to popsat, jako že voda je hromada malilinkatých kuliček (třeba jako bazén s míčky). Když míčky vysypeme z bazénu, rozkutálejí se kolem, stejně tak, jako když vodu vylejeme ze sklenice. Narozdíl od kuliček se molekuly vody na jejím povrchu silně přitahují a tuto sílu nazýváme povrchové napětí. 

Díky povrchovému napětí nám kapička vody na stole vytvoří malinkatý kopeček, sklenici vody můžeme lehce přelít, až se nám na ni vytvoří také kopeček vody a dokonce povrchové napětí na hladině rybníka umožňuje některým druhům hmyzu po hladině chodit.

Hypotéza

Zkoušeli jste experiment se solí a pepřem? Při něm jsme na hladinu vody nasypali pepř a ten se i díky povrchovému napětí nepotopil. Poté co jsme do talíře k pepři kápli saponát, pepř odplul k okraji talíře a část se dokonce potopila. Co myslíte, že se stane pokud na hladinu vody položíme kancelářskou sponku a poté přikápneme saponát?

Naše hypotéza zní: Sponka bude plavat na hladině a po přidání mýdla se potopí.

Co budeme potřebovat?

Experiment

Nechte děti ať nalijí do skleničky čistou vodu. Doporučuji si vybrat menší skleničku, jelikož děti určitě budou chtít experiment opakovat, tak ať vám není líto plýtvat s vodou. 

Čistou rukou opatrně položte kancelářskou sponku na hladinu. Tento krok vyžaduje hodně zručnosti. Určitě si vyberte malou kancelářskou sponku, kterou hladina udrží. 

Zeptejte se dětí, co si myslí, že se stane s kancelářskou sponkou, když kápnou saponát do vody. Odplave? Potopí se? Nebo se nestane nic?

Teď už děti můžou kápnout saponát do sklenice (ne na sponku) a sledovat, co se stane. 

Reakce je velice rychlá. Saponát sníží povrchové napětí vody a sponka okamžitě klesá ke dnu. 

Tip

Z kancelářské sponky můžete udělat srdíčko a vyzkoušet, jestli u jiného tvaru sponky získáte jiný výsledek. Také můžete vyzkoušet i jiný materiál, například dřevěná párátka, malinké kytičky z Lega nebo cokoli, co budete chtít vyzkoušet, jestli voda udrží.

Budu moc ráda, když se podělíte o své badatelské závěry v naší Facebookové skupině. 

Video experiment