Hravé pokusy pro školky

Vědecké pokusy spojené s příběhem, které si se svými školkáčky užijete.

Chcete s dětmi ve školce dělat pokusy, ale nevíte jak na to?

Zajímá vás, jak můžete pomocí pokusů rozvíjet klíčové kompetence dětí dle RVP?

Chtěli byste mít přístup k zásobě snadných a přesto zábavných pokusů

Pojďte si užít zábavu s našimi pokusy a s Laboratoří pro řešení záludných otázek.

Těšit se můžete na pokusy, které děti nejen pobaví, ale i rozvíjí. Díky podrobným návodůmvideo návodům budete přesně vědět, jak pokusy provést i jak děti do pokusů zapojit. U každého pokusu najdete také sepsané cíle, které jsou v souladu s Rámcovým vzdělávacím programem a budete tak vědět, na co se u bádání zaměřit. 

V každém pokusu najdete úvodní dopis z laboratoře, který vás s dětmi vtáhne do děje a dozvíte se, jaký problém budete řešit. Dále jsou nachystané 2-3 aktivity, které vás provedou celým procesem poznání. U každého pokusu také najdete srozumitelné vysvětlení.

Proč jsou pokusy zasazeny do příběhu? Děti v předškolním období milují hry na role. Je to prostředek, kterým se učí nejen o sobě, ale také o světě. Proto jsem tuto dětskou schopnost využila a pokusy připravila tak, aby jimi děti mohly procházet jako vědci a vy jste byli jejich pomocníci. Děti se tak do pokusů více vžijí a jejich zážitek bude o to silnější.

NOVINKA

Balíček jarních pokusů

Co potřebují semínka?

Co to vykukuje ze země? Tenký stonek, dva lístečky a naklání se za sluncem? To vyklíčilo semínko.

Pojďte s vědátory do tohoto tématu prozkoumat, jaká různá mohou být semínka a co potřebují k tomu, aby z nich vyrostly zdravé a silné rostliny.

Kde se bere voda?

Voda nám prší z nebe, teče v řekách, je v mořích a dokonce teče i z kohoutku. Kde se voda bere? Kdo ji tvoří? Nebo je to celé jinak?

Pojďte to s dětmi prozkoumat a nechte se fascinovat koloběhem vody v přírodě.

Jak vznikají mraky?

Mraky nesou mnoho tajemství a vy je se svými vědátory můžete nyní odhalit. Jak mraky vznikají? Proč z některých prší? A jsou všechny stejné?

To jsou některé z otázek, na které v následujících pokusech najdete společně odpovědi. 

Jak postavit to nejlepší hnízdo pro vajíčko?

Postavit hnízdo pro vajíčko není jen tak. Nejprve je potřeba důkladně prozkoumat, jaká vajíčka jsou a jaké by pro ně mohlo být to nejlepší hnízdo.

V tomto tématu si s dětmi nejen vyrobíte ptáčka a vymodelujete pro něj vajíčka, ale také mu na základě vašeho výzkumu pomůžete postavit to nejpohodlnější hnízdo.

Jaké barvy v sobě ukrývají listy?

S dětmi se ponoříte do zkoumání podzimních listů, necháte se okouzlit jejich tvary i barvami a objevíte tajemství, které v sobě listy ukrývají. 

Dokáže šiška poznat počasí?

K čemu jsou šišky? Může se šiška hýbat? A dokáže šiška poznat, jaké je počasí? Na všechny tyto otázky najdete odpovědi u druhého pokusu v balíčku.

Lze vytvořit jinovatku?

S dětmi se také pustíte do jednoho chladivého pokusu. Prozkoumáte, co je to jinovatka, a vzykoušíte si jinovatku vytvořit přímo ve školce.

Vyřešíte svačinový problém?

A na závěr nám pomůžete vyřešit jeden svačinový problém. U toho probudíte svoji zvídavost a důkladně prozkoumáte jablka a jejich vlastnosti.

Užijte si s dětmi hravé jarní bádání, u kterého se budou cítit jako opravdoví vědci.

Co v balíčku Hravých pokusů pro školky najdete:

  • Přístup do členské sekce se všemi materiály
  • 4 Zábavná témata pokusů spojených s příběhem
  • 2-3 pokusy ke každému tématu (celkem 10 pokusů)
  • Pro každý pokus rozepsané rozvojové cíle v souladu s RVP.
  • Materiály k vytištění (dopisy, návody a doplňkové materiály k pokusům)
  • Video návody ke všem aktivitám
  • Srozumitelné vysvětlení pozorovaných jevů
  • Srozumitelné návody napsané tak, že budete vědět, jak vaše vědátory pokusy provázet

 

Objednejte si nyní Jarní pokusy a užijte si jaro s chutí vědy.

 

Právě teď si můžete jarní pokusy objednat za:

400 Kč

Nabídka pokusů za výhodnou cenu brzy končí.

Nepropásněte možnost a pojďte si zimu s dětmi ve školce užít při rozvíjení jejich zvídavosti a nechte se společně okouzlit vědou.

Reference

Paní Dominika nás v létě navštívila opakovaně v rámci našeho příměstského tábora. Program byl vždy moc hezky připravený. Děti vědátorské pokusy velmi zaujaly a práci si náramně užili. Ve skupince byly děti různých věkových kategorií od čtyř do devíti let, program se vždy trefil a uspokojil všechny z nich. Děkujeme za milou návštěvu a můžeme pokusy vřele doporučit.
Mgr. Barbora HorvatováKlinická Logopedie Bocianová
Videla jsem Dominiku pri pokusech s detmi v materske skolce,kde pracuji,a byla uzasna! Pokusy byly vybrany i provadeny primerene schopnostem deti,ktere se s radosti zapojily a moc je to bavilo.vysledky deti ukazovaly nadsene i rodicum. Celou dobu vladla klidna atmosfera radosti z objevovani
Marie ŠkvařilováMŠ pedagog

Kdo vás bude pokusy provázet?

Mgr. Dominika Coufalová Ph.D.

autorka projektu MINI VĚDA, který v roce 2022 vyhrál Filmovou cenu Technologické agentury České republiky za Popularizaci vědy mezi mládeží. 

Dominika získala doktorský titul v oboru Biochemie a několik let pracovala ve vědeckém výzkumu. S příchodem dětí do svého života obrátila svoji pozornost ke studiu možností, jak rozvíjet děti a jak dětem tvořit inspirativní prostředí, ve kterém mohou být dětmi a rozvíjet svůj potenciál. 

Často kladené otázky:

Co budu na pokusy potřebovat?

K pokusům nebudete potřebovat žádné speciální vybavení ani suroviny. Postačí vám skleničky, misky a lžičky a ze surovin pouze takové, které seženete v běžných potravinách či drogerii. Nejspíš vše potřebné již ve školce máte.

Do kdy budu mít k pokusům přístup?

Přístup k balíčku budete mít 1 rok. PDF materiály si můžete stáhnout a ty vám zůstanou již navždy.

Kolik pokusy zaberou času?

U každého pokusu najdete 2-3 aktivity s tím, že jedna aktivita podle nadšení vědátorů může trvat 30-45 minut.

Pro jak staré dětí jsou pokusy vhodné?

Pokusy jsou navrženy pro děti spolkového věku 3-6 let.

Zvládnu tyto pokusy i když nemám žádné zkušenosti?

Určitě ano. Návody a materiály k pokusům jsou připravené tak, aby se každý mohl snadno stát průvodcem dětí na cestě poznání.