Barevné pokusy pro děti jsou jedny z nejoblíbenějších. I proto se naše Pipetohrátky těší takové oblibě. Dneska mám nápad na to, jak se dozvědět něco o fixách, které máte doma, a u toho prozkoumat jednu z laboratorních metod – chromatografii.
Nebojte, chromatografie možná zní jako nějaké zaklínadlo, ale je to velice jednoduchá metoda. A pokud vaše děti navíc rádi malují, bude se jim tento experiment moc líbit.
Tak pohledejte doma všechny možné fixy a popisovače (hlavně tmavých barev) a pojďte se pustit do experimentování a tvoření.
Chromatografie je separační metoda, při které se od sebe oddělují jednotlivé složky na základě jejich vlastností (chemické struktury). V tomto experimentu využijeme chromatografii a prozkoumáme s dětmi fixy a jejich barevné složení.
Tmavé fixy (tmavě zelené, tmavě červené, hnědé, černé) jsou tvořeny směsí několika barev. Pomocí filtračního papíru (kávového filtru) a chromatografie můžeme jednotlivé barvy od sebe oddělit. Pojďte si to vyzkoušet.
Stejně jako u ostatních experimentů, i zde si můžeme zkusit stanovit testovatelnou hypotézu. Zeptejte se dětí, jestli ví, co se stane, když na papíře navlhčí nakreslené barevné kolečko. Odpověď může být vaše hypotéza.
Naše hypotéza je: Barevné kolečko se na papíře po navlhčení rozpije.
Kávový filtr rozstřihněte abyste měli jednu vrstvu filtračního papíru. Fixou nakreslete kruh a důkladně vybarvěte. Čím více barvy použijete, tím lépe.
Do sklenice s vodou rozpusťte jednu lžičku kyseliny citronové. Kys. citronová může pomoci v lepším rozdělení barev od sebe. TIP: Vyzkoušejte, jaký bude rozdíl v rozpíjení barev mezi čistou vodou a vodou s kyselinou citronovou.
Vatovou tyčinku namočte do vody a dejte doprostřed kolečka. Okamžitě můžete pozorovat, jak se barva začne rozpíjet, a jak se začnou jednotlivé barvy oddělovat.
Složení fix se liší výrobce od výrobce. Pokud se vám nepodaří barvy u vašich fix separovat, zkuste zvolit jinou barvu nebo jinou značku fix. Nám nejlépe fungovala tmavě zelená barva a také hnědá a černá barva Ikea fix. Podělte se o vaše výsledky s ostatními nadšenými badateli v naší skupině na Facebooku.
Porovnejte separaci barev čistou vodou a kyselinou citronovou (tu najdete například v naší sadě na barevné pokusy – Pipetohrátky). Nechte děti pozorovat a popisovat rozdíly, kterých si všimnou. Je možné, že některé fixy se nebudou separovat, pokud je budete rozpouštět pouze čistou vodou, zatím co s kyselinou citronovou uvidíte krásné rozdělení několika barev.
Stačilo dětem už separování barev? Můžete se pustit do tvoření. Z filtračního papíru vystříhejte kytičky, motýlky, lístečky, nebo cokoliv vás napadne. Pomocí fix nakreslete tečky, čárky, vlnovky. Nyní nechte děti ať dle libosti míchají a kombinují všechny barvy fix. Následně navlhčenou vatovou tyčinkou nanesené barvy rozpíjejte. Výsledné obrázky nechte uschnout, a pak je můžete nalepit na papír a vytvořit jarní obraz.