Cereálie a železo?

Napadlo vás někdy, co všechno skrývají vaše oblíbené (nebo i neoblíbené) cereálie? Většinou kromě nějakých obilovin, cukru a dalších sladících látek, se do nich přidávají i vitamíny a minerály. (Je přeci potřeba mít zajímavé argumenty do reklamy.) Jednou z látek s oblibou přidávanou do cereálií je železo (jinak také nazýváno zabiják hvězd – ale o tom zase někdy jindy).

Když tedy víme, že cereálie obsahují železo, a víme, že železo je magnetické, vyvstává jedna otázka. Jsou cereálie magnetické? Pojďte to prozkoumat!

Hypotéza: Cereálie, které obsahují železo, jsou magnetické. Jinak řečeno, budou reagovat na magnet.

A jdeme na to.

Připravte si:

  • Cereálie (které obsahují železo – opravdu si to v obchodě raději prostudujte)
  • Uzavíratelný sáček
  • Vodu
  • Misku
  • Mixér
  • Silnější magnet (neodymový)

Jak na to

1. Dokážete magnetem posunout cereálie? Vezměte si jedno kolečko (lupínek). Položte jej na stůl a zkuste, jestli jím magnet pohne. Díky odporu způsobeného třením, který by muselo kolečko překonat, se nejspíš z místa nepohne.

Jak by šlo tento odpor snížit? Co třeba cereálie položit na vodu? Vyzkoušejte lupínek/kolečko položit na povrch vody a opět na něj působit magnetem. Už se cereálie hýbou?

Paráda, ověřili jste si, že ve vašich cereáliích jde opravdu železo a jsou lehce magnetické.

2. Je možné se na železo v cereáliích podívat? Nyní pojďte železo z cereálií izolovat. Nejprve je potřeba cereálie najemno rozmixovat či rozdrtit.

3. Rozmixované cereálie přesypejte do uzavíratelného sáčku, rozprostřete do plochy a magnetem po sáčku jezděte. Po chvilce uvidíte malé černé čárečky – to je železo! (Tato část potřebuje trochu trpělivosti, ale nebojte, bude oceněna super podívanou na železné částečky běhající v cereáliích.)

4. K rozmixovaným cereáliím můžete přidat vodu a vytvořit v sáčku řidší kaši. Poté opět zkuste magnetem přes sáček z kaše vytáhnout železo.

5. Podařilo se? Potvrdili jste si svoji hypotézu?

Závěr

Naše hypotéza se potvrdila, jelikož jsme očekávali, že cereálie budou reagovat na magnet a to se skutečně stalo. Navíc jsme mohli i pozorovat malinké kousíčky železa, které se do cereálií přidávají.

Vyzkoušejte pokus a dejte mi vědět, jak jste si jej užili.

Bavte se vědou!

Video pokus

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *