Cereálie a železo?

Napadlo vás někdy, co všechno skrývají vaše oblíbené (nebo i neoblíbené) cereálie? Většinou kromě nějakých obilovin, cukru a dalších sladících látek, se do nich přidávají i vitamíny a minerály. (Je přeci potřeba mít zajímavé argumenty do reklamy.) Jednou z látek s oblibou přidávanou do cereálií je železo (jinak také nazýváno zabiják hvězd – ale o tom zase někdy jindy).

Když tedy víme, že cereálie obsahují železo, a víme, že železo je magnetické, vyvstává jedna otázka. Jsou cereálie magnetické? Pojďte to prozkoumat!

Hypotéza: Cereálie, které obsahují železo, jsou magnetické. Jinak řečeno, budou reagovat na magnet.

A jdeme na to.

Připravte si:

  • Cereálie (které obsahují železo – opravdu si to v obchodě raději prostudujte)
  • Uzavíratelný sáček
  • Vodu
  • Misku
  • Mixér
  • Silnější magnet (neodymový)

Jak na to

1. Dokážete magnetem posunout cereálie? Vezměte si jedno kolečko (lupínek). Položte jej na stůl a zkuste, jestli jím magnet pohne. Díky odporu způsobeného třením, který by muselo kolečko překonat, se nejspíš z místa nepohne.

Jak by šlo tento odpor snížit? Co třeba cereálie položit na vodu? Vyzkoušejte lupínek/kolečko položit na povrch vody a opět na něj působit magnetem. Už se cereálie hýbou?

Paráda, ověřili jste si, že ve vašich cereáliích jde opravdu železo a jsou lehce magnetické.

2. Je možné se na železo v cereáliích podívat? Nyní pojďte železo z cereálií izolovat. Nejprve je potřeba cereálie najemno rozmixovat či rozdrtit.

3. Rozmixované cereálie přesypejte do uzavíratelného sáčku, rozprostřete do plochy a magnetem po sáčku jezděte. Po chvilce uvidíte malé černé čárečky – to je železo! (Tato část potřebuje trochu trpělivosti, ale nebojte, bude oceněna super podívanou na železné částečky běhající v cereáliích.)

4. K rozmixovaným cereáliím můžete přidat vodu a vytvořit v sáčku řidší kaši. Poté opět zkuste magnetem přes sáček z kaše vytáhnout železo.

5. Podařilo se? Potvrdili jste si svoji hypotézu?

Závěr

Naše hypotéza se potvrdila, jelikož jsme očekávali, že cereálie budou reagovat na magnet a to se skutečně stalo. Navíc jsme mohli i pozorovat malinké kousíčky železa, které se do cereálií přidávají.

Vyzkoušejte pokus a dejte mi vědět, jak jste si jej užili.

Bavte se vědou!

Video pokus

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video
Komentáře
  1. Dobrý den, Dominiko,

    moc děkuji za Vaši práci, je to moc fajn. S dětmi nás pokusy baví a často zabrousíme na Váš web.

    Chci se zeptat, jaké by měly být parametry toho magnetu, popřípadě, kde jej koupit? Koupila bych více kusů do našeho rodinného centra, kde běží pro děti kroužek laborek.

    Předem moc děkuji.

    Zdraví Kristýna

    • Dominika napsal:

      Dobrý den, popravdě nemám otestované, jak moc silný magnet je potřeba. Já použila neodymový magnet se silou cca 7kg. To by měla být jistota, ale možná by pokus fungoval i s lehce slabším magnetem. Ať se pokus podaří 🙂

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *