Vybuchující experiment

Jak jsem slibovala, tak pracuji na bouchajícím experimentu. Teorii ovládám, ale na praxi nějak nemám prostor. Jednak je to tím, že mám na sobě téměř nonstop přilepeného kojence, a pokud jsem chvilku sama, tak většinou to není v prostorách, kde bych chtěla testovat výbuchy.

Rozhodla jsem se tedy sepsat ne úplně konkrétní návod, ale pouze své myšlenkové pochody. Samo o sobě to bude takový experiment. Představte si, že jsem vás právě najala do svého výzkumného týmu a vašim úkolem je, udělat vybuchující experiment. Jdete do toho? 

Co budete potřebovat?

  • Jedlou sodu
  • Kyselinu citronovou
  • Obal na palivo, kam nasypete jedlou sodu, kyselinou citronovou (dohromady tomu říkejme palivo) a zabalíte. Mohl by to být třeba toaletní papír nebo ubrousek, nebo papírový sáček, nebo cokoliv podobného vás napadne. Cílem je, aby jste si takto připravili směs (naše palivo), kterou zabalíte a vhodíte do vody. Tím, že bude směs zabalená, bude chvilku trvat, než se složky rozpustí ve vodě a zreagují spolu. Zároveň tento obal musí být rozpustný ve vodě. Pokud dáte palivo do igelitového sáčku, nikdy se ve vodě nerozpustí a reakce nezačne ;).
  • Něco v čem může probíhat reakce. Například zkumavku se špuntem, jako v tomto experimentu s raketou, nebo igelitový sáček, který pevně uzavřete, nebo láhev se špuntem (stejným jako má Zdravá láhev). Vybraná nádoba musí splňovat jednu podmínku. Musí jít dobře uzavřít, aby vznikající oxid uhličitý neunikal. Alespoň ne hned. Potřebujeme, aby v lahvi/zkumavce/ či sáčku vytvořil oxid uhličitý dostatečný tlak a v určitou chvíli špunt, nebo samotný sáček udělal BUM!
  • Odpalovací rampu. Zejména pro variantu se zkumavkou nebo lahví budete potřebovat něco, do čeho zkumavku či lahev vložíte, nebo opřete.
  • Prostor, kde nebude vadit, když pokus vypění nebo vylétne. Proto to doporučuji zkoušet venku nebo u varianty se zkumavkou či sáčkem alespoň v koupelně nebo v lavoru. 

Co se bude dít?

Experiment je založený na acidobazické reakci. Kyselina (acidická složka) reaguje se sodou (bazickou složkou) a vzniká voda, citrát sodný (sůl) a oxid uhličitý (bublinky). Právě oxid uhličitý vytvoří ve zkumavce/sáčku tlak, který způsobí bouchnutí.

Tento typ experimentu je výborný pro naučení dětí bezpečnostním zásadám. Například doporučuji mít během celého experimentu brýle. Při přípravě experimentu bych děti zapojila do chystání paliva. Nabrání a nasypání kyseliny citrónové a jedlé sody a jejích zabalení do papíru. Pokud jsou děti malé, tak bych vhození paliva do zkumavky/sáčku nechala na vás rodičích. Reakce může být rychlá a pro zavření zkumavky/sáčku je potřeba trochu zručnosti a hlavně rychlosti. Dětem by tak mohl experiment vypěnit dřív než by sáček/zkumavku uzavřely. 

A to je celé!

Chybí vám nějaká informace k experimentu? Napište mi – na mail dominika@miniveda.cz nebo na Facebook.  Víte vše, co potřebujete? Tak to vyzkoušejte a napište, jaký jste zkusili experiment a jak to dopadlo. 

Jsem opravdu zvědavá, jestli najdu aktivní, zvídavé badatele, kteří se nebojí a vytvoří si podle tohoto návodu vlastní bouchající experiment.

A nebojte, není to nic nebezpečného a hlavně bavte se vědou.

Jak se to povedlo nám?

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *