Experiment s roztančenou šiškou pro děti

Sbírání šišek (a vlastně úplně všeho v lese) je u nás jedna z nejoblíbenějších činností (nejen na podzim).

A tak i když už máme jaro, je u nás doma stále hromada šišek (klacků, kamenů, kaštanů, žaludů…).

Pokud máte doma také takové malé sběrače, můžete s námi prozkoumat jaká kouzla se šiškou udělá obyčejná voda.

Šišky, když rostou na stromě, jsou nejdříve zelené a dostávají živiny a vodu ze stromu. Jakmile dozrají, strom je přestane živinami i vodou zásobovat a šišky začínají hnědnout a rozevírat se, aby z nich mohly vypadat semínka. Rozevírání je způsobeno vysycháním pletiva šišky. Tuto vlastnost si pletivo šišek uchovává napořád, a tak, když rozevřenou šišku vložíme zpět do vody, může vodu znovu nasát a dojde k jejímu zavření. Při následném vysychání se začne zase otevírat.

Hypotéza

Jako správní vědci začneme hypotézou. Nelekejte se, není to žádná věda :). Zkuste se dětí zeptat, jestli mají nápad, co by se mohlo stát se šiškou, když ji ponoříme do vody. 

Naše hypotéza je: Šiška se po namočení zavře. (Dcera překvapila, ale pak prozradila, že už si v koupelně se šiškami hrála a tak to všechno zná.)

Co budete potřebovat?

 • Sklenici s vodou
 • Šišky

Pokud máte doma šišky z různých stromů, nechte děti je důkladně prozkoumat a zjistěte z jakého stromu je jaká šiška. Pokud jich máte dostatek, můžou je děti i roztřídit podle různých kriterií. Nechte děti vymyslet vlastní třídící kritéria nebo šišky roztřiďte vy a děti mohou popisovat, co jednotlivé skupiny šišek mají společné a čím se liší.  

Postup

 1. Připravte sklenice

  Naplňte sklenici čistou vodou. Pokud máte více druhů šišek, které chcete zkoumat, připravte si pro každou šišku sklenici.

 2. Spusťte experiment

  Do každé sklenice vložte jednu šišku špičkou dolů. 

 3. Pozorujte

  A už jen pozorujte, co se bude dít. Doporučuji si šišku natočit na časosběrné video, na kterém si můžete pohyby šišky pustit zrychleně a obdivovat, jaké taneční kreace vaše šiška umí. 

Video pokus

Také máte rádi časosběrná videa? Na videu níže se můžete podívat na tanec, který předvedla naše šiška. 

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *