Sbírání šišek (a vlastně úplně všeho v lese) je u nás jedna z nejoblíbenějších činností (nejen na podzim).
A tak i když už máme jaro, je u nás doma stále hromada šišek (klacků, kamenů, kaštanů, žaludů…).
Pokud máte doma také takové malé sběrače, můžete s námi prozkoumat jaká kouzla se šiškou udělá obyčejná voda.
Šišky, když rostou na stromě, jsou nejdříve zelené a dostávají živiny a vodu ze stromu. Jakmile dozrají, strom je přestane živinami i vodou zásobovat a šišky začínají hnědnout a rozevírat se, aby z nich mohly vypadat semínka. Rozevírání je způsobeno vysycháním pletiva šišky. Tuto vlastnost si pletivo šišek uchovává napořád, a tak, když rozevřenou šišku vložíme zpět do vody, může vodu znovu nasát a dojde k jejímu zavření. Při následném vysychání se začne zase otevírat.
Jako správní vědci začneme hypotézou. Nelekejte se, není to žádná věda :). Zkuste se dětí zeptat, jestli mají nápad, co by se mohlo stát se šiškou, když ji ponoříme do vody.
Naše hypotéza je: Šiška se po namočení zavře. (Dcera překvapila, ale pak prozradila, že už si v koupelně se šiškami hrála a tak to všechno zná.)
Pokud máte doma šišky z různých stromů, nechte děti je důkladně prozkoumat a zjistěte z jakého stromu je jaká šiška. Pokud jich máte dostatek, můžou je děti i roztřídit podle různých kriterií. Nechte děti vymyslet vlastní třídící kritéria nebo šišky roztřiďte vy a děti mohou popisovat, co jednotlivé skupiny šišek mají společné a čím se liší.
Naplňte sklenici čistou vodou. Pokud máte více druhů šišek, které chcete zkoumat, připravte si pro každou šišku sklenici.
Do každé sklenice vložte jednu šišku špičkou dolů.
A už jen pozorujte, co se bude dít. Doporučuji si šišku natočit na časosběrné video, na kterém si můžete pohyby šišky pustit zrychleně a obdivovat, jaké taneční kreace vaše šiška umí.
Také máte rádi časosběrná videa? Na videu níže se můžete podívat na tanec, který předvedla naše šiška.