Pokusy pro děti

Černá a bílá na sluníčku. Která bude chladnější?

Sdílet:

Ideální pokus na léto. Pojďte s dětmi prozkoumat, jak sluníčko zahřívá různé barvy. Děti tak budou moct sami přijít na to, proč není v létě dobré nosit tmavé oblečení a naopak, co si vzít na sebe, když se budou chtít na sluníčku v zimě zahřát.

Troška teorie pro ty, co to potřebují

Černé předměty se nám jeví jako černé, jelikož pohlcují veškeré záření a žádné neodráží. Naopak bílé předměty odráží všechno záření, které tak může dopadnou do našeho oka a nám se předmět zdá bílý. U ostatních barev je náš barevný vjem závislý na tom, které vlnové délky slunečního záření předmět pohlcuje a které odráží. S tímto souvisí i teplota. Černý předmět, který pohlcuje všechno záření do sebe, vstřebává i energii z tohoto záření a tudíž se zahřívá. Naopak u bílých předmětů nedojde k vstřebání energie, a tak zůstávají chladnější.

Hypotéza

Pokud už mají děti trošku zkušenost se sluníčkem, možná dokážou odhadnout, která barva se na sluníčku zahřeje více. Zkuste si s nimi popovídat, a zjistit, jestli mají nějaký svůj odhad.

Pak si můžete stanovit hypotézu a pomocí experimentu si ji ověřit.

Naše hypotéza: Černá barva pohlcuje světlo, tudíž očekáváme, že pohlcuje i jeho energii a zahřívá se.

Připravte si

 • Černý předmět (lego postavičku, černý papír,…)
 • Bílý předmět (lego postavičku, bílý papír,…)
 • Slunečný den
 • Stopky

Postup

 1. Připravte experiment

  Ve slunečný den (ideálně kolem poledne) nachystejte na osluněné místo svůj černý a bílý předmět. Doporučuji, aby se předměty lišily ideálně jen barvou (například jako naše černá a bílá kočka) a bylo tak patrné, že rozdíl v teplotách je díky barvě.

 2. Počkejte

  Předměty (kočky) nechte na sluníčku 30 minut.

 3. Zkontrolujte

  Po daném čase, přijďte předměty zkontrolovat. Opatrně si sáhněte na černý a bílý předmět a nechte dni zhodnotit, jestli je mezi nimi teplotní rozdíl. (POZOR: Ozkoušejte teplotu nejdřív sami, aby černý předmět nebyl moc rozpálený a děti nepopálil.)

 4. Diskutujte

  Byl mezi předměty výrazný rozdíl? Pokud ne, můžete experiment ještě prodloužit a přijít zkontrolovat stav za dalších 30 minut.

Závěr

Jak to dopadlo?

Náš předpoklad byl, že černá kočka bude teplejší než bílá.

Díky experimentu se nám toto potvrdilo. Navíc jsme pak otestovali i další barevná zvířátka a zjistili, že čím je barva tmavší, tím se více zahřívá.

Experiment – video

TIP – Jiné barvy

Můžete, stejně jako my, vyzkoušet i další barvy. Poznají děti, jakou společnou vlastnost mají barvy, které jsou na sluníčku více zahřívané?

TIP – Mokré ponožky

Chcete další experiment? Když už víte, která barva více přitahuje sluníčko, zkuste odhadnout, která s ponožek na slunci rychleji uschne. Černá nebo bílá? A samozřejmě to nezapomeňte vyzkoušet!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *