Barevných experimentů není nikdy dost. Už jste některý z těch našich vyzkoušeli? Ne? Tak tento si nenechte ujít.
Vsadím se, že i vás (stejně tak, jako mě) barevné hraní pohltí a budete si jej s dětmi užívat. Už experiment s mlékem znáte? Tak se podívejte i na naše další barevné experimenty např. šplhající vodu, nebo barevnou chromatografii.
Dnes se kromě kouzlení s barvami podíváme i na to, jak funguje mýdlo. V MINI VĚDĚ jsme již zkoumali mýdlo v pokusu s vodou a pepřem. Pokud máte dost času, určitě doporučuji si jej zopakovat. Na základě pozorování pepře můžete odvodit, jak se asi budou chovat barvy rozpuštěné v mléce v tomto experimentu.
A TEĎ HURÁ NA VĚC!
Pokud jste vyzkoušeli mýdlový experiment s vodou a pepřem, víte, že mýdlo rozehnalo pepř ke krajům talíře. Zeptejte se dětí, jestli si na tento experiment pamatují. Pak můžete navázat tím, jak si myslí, že se budou chovat barvy, které budou rozpuštěné v mléce. Jestli očekávají, že po přidání mýdla, se také rozutečou ke kraji talíře, stejně tak, jako pepř ve vodě. Nebo se stane něco úplně jiného?
Naše očekávání (hypotéza): barvy se od mýdla „rozutečou“ ke krajům talíře.
A TEĎ SI TO POJĎME OVĚŘIT V EXPERIMENTU!
Nemusíte mléka nalévat moc. Stačí když zakryje dno talíře.
Stačí použít pouze troška (špetka) od každé barvy. Zbytek si nechte na opakování pokusu, protože to budete chtít určitě zažít znovu.
Do mističky s vodou kápněte pár kapek saponátu a zamíchejte.
Nejprve zkuste do talíře ponořit špičku suché vatové tyčinky a sledujte, co se stane. Nic se nestalo? Pojďte pokračovat dál.
Máme připravenou mýdlovou vodu. Tak ji také otestujeme. „Co myslíte, že se stane, když vatovou tyčinku namočíte do připravené mýdlové vody a pak do talíře?“ Pojďte to hned vyzkoušet.
„Co v talíři pozorujete? Vidíte všechny barvy, které jste do talíře nasypali? Vidíte nějaké nové barvy?“
Mýdlo v mléce, stejně jako ve vodě, snižuje povrchové napětí působením na molekuly vody (jo to jsou ty vodíky a kyslík neboli H2O. Mléko navíc obsahuje i molekuly tuků a proteinů.
Když už jsme rozebrali mléko tak teď mýdlo. V mýdle jsou molekuly detergentu (a spousta dalších látek). Detergent je molekula, jejiž jeden konec je polární (hydrofilní – má rád vodu) a druhý konec je nepolární (hydrofobní – nemá rád vodu). Detergent reaguje s vodou tak, že se k molekulám vody otočí polárním koncem a takto jednotlivé molekuly vody obalí a přeruší vazby mezi nimi. Tím snižuje povrchové napětí vody.
Teď to začne být zajímavé. V mléce jsou totiž navíc kromě vody i tuky a proteiny, se kterými detergent také reaguje. S proteiny reaguje polární část detergentů a s tuky zase reaguje nepolární část detergentu. Cítíte, jak je to napínavé?
Pojďme na finále této show na talíři. Všechny interakce mezi detergentem, vodou, proteiny a tuky probíhají zároveň, což způsobuje jeden velký tanec molekul v talíři. Všechny vířící, tančící molekuly s sebou strhávají i jednotlivé barvy, a tak díky pohybu barev můžeme sledovat jinak oku skrytý tanec molekul.
Máte-li doma různé typy mléka (plnotučné, polotučné, odtučněné, nebo dokonce snad i rostlinné), můžete vyzkoušet, jaké budou mezi nimi rozdíly. Budu moc ráda, když se o své pozorování semnou podělíte ve skupině na Facebooku. Obzvláště by mě zajímalo, jestli by tento experiment fungoval i v rostlinné alternativě mléka. Co myslíte? Vyzkoušíte?
A jak to dopadlo? Potvrdila se vaše hypotéza?
Podívejte se i na další experimenty a hlavně: Bavte se vědou!