Experimenty

Barevný experiment
chromatografie

- Update -

Experimenty s barvami jsou u nás jedny z nejoblíbenějších. Dneska mám nápad na to, jak se dozvědět něco o fixách, které máte doma, a u toho se i naučit, co je to chromatografie. Nebojte, chromatografie možná zní jako nějaké zaklínadlo, ale je to velice jednoduchá metoda. A pokud vaše děti navíc rádi malují, bude se jim tento experiment moc líbit. Tak pohledejte doma všechny možné fixy a popisovače (hlavně tmavých barev) a pojďte se pustit do experimentování a tvoření.

Co je to chromatografie?

Chromatografie je separační metoda, při které se od sebe oddělují jednotlivé složky na základě jejich vlastností (chemické struktury). V tomto experimentu využijeme chromatografii a prozkoumáme s dětmi fixy a jejich barevné složení. Tmavé fixy (tmavě zelené, tmavě červené, hnědé, černé) jsou totiž často tvořeny směsí několika barev. Pro oddělení jednotlivých barev od sebe použijeme filtrační papír (kávový filtr). Máme-li například zelenou fixu, která je složená z modré a zelené barvy, na filtračním papíře se tyto barvy od sebe oddělí. Výsledkem bude zelená tečka s modrým okrajem. 

Hypotéza

Stejně jako u ostatních experimentů, i zde si můžeme zkusit stanovit testovatelnou hypotézu. Zeptejte se dětí, jestli ví, co se stane, když na papíře navlhčí nakreslené barevné kolečko. Odpověď může být vaše hypotéza. Naše hypotéza je: Barevné kolečko se na papíře po navlhčení rozpije. 

Co budeme potřebovat?

Experiment

Kávový filtr rozstřihněte tak, že budete mít jednu vrstvu papíru. Fixou nakreslete kolečko a důkladně vybarvěte. Do sklenice s vodou dejte jednu lžičku kys. citronové. Vatovou tyčinku namočte do vody a dejte doprostřed kolečka. Okamžitě můžete pozorovat, jak se barva začne rozpíjet, a jak se začnou jednotlivé barvy oddělovat. 

Složení fix se ovšem velice liší podle jejich výrobce. Pokud se vám nepodaří barvy separovat, zkuste zvolit jinou barvu nebo jinou značku fix. Nám nejlépe fungovala tmavě zelená barva a také hnědá a černá. Pokud se vaše fixy krásně separují, dejte mi tip třeba do skupinky na Facebooku

Tip

Poprvé jsme tento experiment vyzkoušeli pouze s vodou. Obrázky kytiček jsou z tohoto experimentu. Pro lepší separaci barev doporučuji do sklenice s vodou přimíchat jednu lžičku kyseliny citronové (můžete ji koupit v každých potravinách). Navíc můžete přichystat obě varianty (s vodou i kyselinou citronovou) a nechat děti je vyzkoušet. Můžou tak porovnávat rozdíly a zkoušet je popisovat. Možná u některých barev uvidíte, že s čistou vodou k separaci nedošlo, zatím co s kyselinou citronovou se barvy separovaly. U jaké varianty se lépe separovaly barvy vám?  

Co dále: Stačilo dětem už separování barev? Můžete se pustit do tvoření. Z filtračního papíru vystříhejte kytičky, motýlky, lístečky, nebo cokoliv vás napadne. Pomocí fix nakreslete tečky, čárky, vlnovky a navlhčenou vatovou tyčinkou nanesené barvy rozpíjejte. Výsledné obrázky nechte uschnout, a pak je můžete nalepit na papír a vytvořit tak jarní obrázek.

Na videu se můžete podívat, jak se oddělily barvy u našich fix při použití čisté vody.