Gumové vejce

Mají vaše děti rády vajíčka? A už jste s dětmi někdy zkoumali z čeho se takové vajíčko skládá? Zkuste pro tentokrát obětovat pár vajec na oltář vědy a pojďte se s dětmi ponořit do jejich prozkoumání.

Znají vaše děti z čeho se vejce skládá? Skládá se ze skořápky, bílku a žloutku. Rozklepněte jedno vejce na talíř a nechte děti ho prozkoumávat. 

Skořápka je pevný vápenitý obal vejce, a ač se to nezdá, je skořápka pórovitá, což umožňuje výměnu vzduchu, a tak i dýchání pro vznikající kuřátko. Z vnitřní strany můžete najít dvě tenké blanky. Jedna je spojena se skořápkou a druhá obaluje vnitřek vajíčka. Tyto blanky jsou v jednom místě od sebe odlepené vzduchovou bublinou. 

Bílek je tvořen zejména proteiny a vyživuje a chrání vajíčko.

Žloutek je v podstatě samostatné vajíčko, ze kterého může vzniknout kuřátko. Teď je to možná trochu zmatek. Je totiž rozdíl mezi vejcem a vajíčkem. Jak jsem již psala žloutek je vajíčko (jedna buňka, která může dát vzniknout novému životu) a vejce je to celé dohromady (žloutek, bílek a skořápka). 

Máte vejce s dětmi dost prozkoumané? Tak můžeme skočit rovnou do experimentu.

Hypotéza

Nejprve se zkusme opět zamyslet nad hypotézou. Začněte otázkou: Co se stane s vejcem, když ho dáme do octa, případně do dalších tekutin? Odpověď bude vaší hypotézou. Naše hypotéza zní: Skořápka vejce se v octu rozpustí.

Co budete potřebovat?

  • Sklenice
  • Vodu
  • Ocet
  • Další tekutiny, které chcete otestovat
  • Vejce

Jak na to?

  1. Připravte si tekutiny

    Do jednotlivých sklenic nalijte vodu, ocet a případně další tekutiny, které chcete prozkoumat. My si vybraly navíc ještě vodu s citronem a nebo pokud máte můžete zkusit i pomerančový nebo jablečný džus. 

  2. Vložte vejce

    Do každé sklenice dáme opatrně jedno vejce. Ihned můžete s dětmi pozorovat, co se začne dít. Vidí děti nějaké rozdíly mezi sklenicemi? Ve sklenici s octem, by měly začít vznikat drobné bublinky na povrchu skořápky. Budete-li sledovat ještě chvilku, zvětší se bublinky natolik, že budou schopné vejce vynést k hladině. Vejce v octu tak bude ve sklenici pomalu cestovat nahoru a dolu. 

  3. Pozorujte

    Nechte vejce se koupat 24 hodin a jednou za čas se choďte dívat, jak se vejce mění.

Co se vlastně s vejcem v octu děje? Ocet (kyselina octová) reaguje se skořápkou, která je tvořena uhličitanem vápenatým. Vzniká oxid uhličitý, voda a octan vápenatý. Oxid uhličitý tvoří právě zmiňované bublinky. 

Sklenice můžete přiklopit talířkem, aby vám celá kuchyň “nevoněla” octově. Vejce nechte ve sklenicích do druhého dne. 

Druhý den zkontrolujte, jaké změny nastaly. Jednotlivá vejce mezi s sebou porovnejte. Vejce vytažené z vody, vypadá stále stejně. Skořápka u vejce z citrónové vody, se začala lehounce rozpouštět a na několika místech šlo prstem setřít hnědou povrchovou vrstvu. Octové vejce bylo už celé bez skořápky. Pouze tenká pružná vnitřní blanka držela vejce dohromady. Jedno z vajec v octu nám dokonce i prasklo. Naši hypotézu jsme experimentem potvrdily.

Ocet

Kys. citronová

Voda

A teď přichází ta pravá zábava. Děti můžou opatrně začít prozkoumávat gumové vejce. Ověřit si, že je opravdu bez skořápky. Ale pozor, blanka je opravdu tenká, a tak dřív nebo později pravděpodobně praskne a můžete plynule přejít ve zkoumání i vnitřku vejce. Níže na videu najdete, jak si moje holky vejce užily. Moment prasknutí a překvapení všech jsem zrovna natočit nestihla.

Užijte si tento experiment. A pokud budete chtít, můžete vaše zážitky z experimentování sdílet i do naší skupinky na Facebooku.

Video pokus

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *