Další experiment jak obarvit vajíčka jako správní vědátoři. Určitě víte, že vajíčka můžete barvit přírodně například pomocí slupek od cibule. Možná také víte, že i červené zelí se dá použít k barvení vajíček. Co nejspíš netušíte je, že červené zelí v sobě ukrývá zajímavé barvy (vědátoři jim říkají anthokyany). Tyto barvy se dokáží měnit podle pH. Jednoduše řečeno, když k barvě z červeného zelí přidáte kyselinu citrónovou, tak se změní na červenou. Když naopak přidáte zásadu (například jedlou sodu), barva se změní na modrou.
A jak to využít k barvení vajíček? Na to se pojďte podívat dále do experimentu.
Každý správný pokus má mít hypotézu a tak ji i tentokrát nevynecháme. A vy ji také nevynechejte. Proč? Je to příležitost, jak můžete rozvíjet myšlení dětí. Při tvorbě hypotézy si děti musí propojovat různé již známé informace a vytvořit z nich svá očekávání.
Nevíte, jak na hypotézu? Jednoduše se dětí zeptejte, co si myslí, že se stane. Jejich odpověď je jejich hypotéza. Na závěr pokusu se k hypotéze vraťte a proberte s dětmi, jestli se jejich očekávání splnilo. To je vše. Hypotéza není žádná věda.
Jak na hypotézu u tohoto pokusu? Pojďte nejprve připravit odvar ze zelí. Poté si část odlijte a prozkoumejte s dětmi, jak se odvar bude měnit, když přidáte kapku kyseliny citrónové a jak se změní, když přidáte jedlou sodu. Až budete mít obarvené vajíčko z odvaru ze zelí, tak se zeptejte dětí, co si myslí, že se stane, když obarvené vajíčko potřete kyselinou citronovou a co se stane, když obarvené vajíčko potřete rozpuštěnou jedlou sodou. (Ještě vám to jednou připomenu v samotném postupu.)
Červené zelí nakrájejte na proužky, zalijte v hrnci vodou a vložte opatrně bílá omytá vejce. Přiveďte vodu k varu a povařte 9 minut. Poté po úplném vychladnutí nechte ještě odležet vše do druhého dne v lednici. Obarvená vejce opatrně vyjměte a nechte oschnout. Vzniklý barevný odvar přeceďte do uzavíratelné sklenice.
Jednu lžíci kyseliny citrónové rozpusťte v jedné sklenici vody. Obdobně jednu lžíci jedlé sody rozpusťte také ve sklenici vody.
Do dvou čistých skleniček odlijte část odvaru ze zelí. Do jedné sklenice přidejte pár kapek kyseliny citronové a pozorujte. Do druhé sklenice přidejte pár kapek jedlé sody a také pozorujte, co se bude dít. Prozkoumejte, jestli se barvy mohou měnit, když do okyselené sklenice přidáte jedlou sodu a naopak.
Prohlédněte si s dětmi zelím obarvená vajíčka. Co myslíte, že se stane, když obarvené vajíčko potřete kyselinou citrónovou? A co se stane když jej potřete jedlou sodou? Promyslete si s dětmi hypotézy.
A nyní se pusťte do testování. Pomocí vatové tyčinky, nebo štětečku vyzkoušejte, jak se bude barva vajíčka měnit podle roztoku, který použijete. Je to stejné, jako ve vašem prvním testováním? Potvrdila se vaše hypotéza?
Vyhrejte si s obrázky. Můžete na vajíčka kreslit proužky, dělat puntíky či hvězdičky. Popusťte uzdu fantazii.
Barva ze zelí na bílém vajíčku chytá do modra a na hnědém vajíčku do hnědo-modra. Potřením kyselinou citrónovou získáte fialovou až růžovou barvu a potřením jedlou sodou získáte barvu zelenou.
Na bílém vajíčku budou změny barvy více patrné. Nejvíce se změny barvy projeví až po uschnutí vajíčka.
TIP: Pokud se vám zdá, že barevná změna není intenzivní, jako tady na fotkách, udělejte více koncentrované roztoky (přidejte k roztokům ještě jednu až dvě lžíce jedlé sody či kyseliny citrónové).
Podařilo se? Máte obarvená vajíčka? Budu moc ráda, když své výtvory s námi posdílíte ve skupince na Facebooku.
Užijte si krásné Velikonoce!