Čistí si vaše děti zuby rádi? Nebo je každý večer a ráno naháníte a několikrát připomínáte, ať si je vyčistí? U nás zabrala pohádka o Kazoších, které každý večer a ráno kartáčkem vyháníme a oni si tam staví přes den další domečky a budují města, která večer čistíme. Teď už holky bez vyčištěných zubů do postele jít nechtějí.
Pokud s čištěním ale stále bojujete, můžete zkusit tento experiment a ukázat, co různé pití může se zuby udělat. A pokud si děti zuby čistí rády, myslím, že i tak je tento experiment zaujme.
Začněte s dětmi povídáním o zubech. Máte doma nějaké knížky o zoubkách? Vemte si je s sebou a prohlédněte si je. Povídejte si o tom, jak jídlo může zoubky obarvit a dokonce i poškodit. Pokud náhodou sami máte plombu můžete ji dětem ukázat (u nás to zabírá jako super odstrašovací příklad) a povězte jim, jak to že máte opravovaný zoubek.
Jak se zoubky kazí, si v tomto experimentu ukázat nemůžeme, jelikož k tomu jsou potřeba ještě bakterie (“kazoši”), ale můžeme si ukázat, jaký vliv na barvu zoubků mají různé nápoje. Zkuste společně vymyslet, jaké všechny tekutiny, byste chtěli vyzkoušet, zdali zoubky obarví.
Ukažte dětem uvařená vejce a zeptejte se, jestli jim něčím připomínají zoubky. Jsou bílé? Jsou tvrdé? Nechte děti ať zkusí promyslet, co by se s vejci mohlo stát, když se namočí do nápojů různých barev. To bude vaše hypotéza. Naše hypotéza byla: Vejce se v nápojích obarví.
Nachystejte si tolik sklenic, kolik chcete zkoumat tekutin. Do každé opatrně vložte vejce. My použily syrové, ale pro lepší manipulaci (zejména pro menší děti) doporučuji použít vařené vejce.
Ke každému vejci nalijte tekutinu, kterou chcete zkoumat. K jednomu z vajec nalijte čistou vodu, abyste mohli porovnat na závěr rozdíly. My do jedné sklenice dali vodu, do druhé colu, do třetí kávu a do poslední pomerančový perlivý slazený nápoj.
Po 24 hodinách vejce vyjměte a porovnejte jejich zbarvení. Podpořte děti ať sami popíší změny mezi vejci. Jak se změnila barva? Jak se změnila struktura povrchu? Jsou vejce hladší? Nebo jsou hrubší?
Pro zajímavost můžete dětem nabídnout zkusit vejce trošku očistit kartáčkem na zuby. Ať to nejdříve zkusí bez pasty a pak třeba na jiném místě i s pastou na zuby. Zde ovšem pozor, pokud máte vejce sirové jako my.
Jak dopadlo čištění? Podařilo se vejce zcela očistit? Připoměňte dětem, že podobně to je i se zuby. Pokud se na zubech nechá dlouho nevyčištěné pití/jídlo, dojde ke zbarvení zubů a už se to jen velice těžko čistí. U Coly a pomerančového nápoje si můžete všimnout, že došlo i k lehkému naleptání povrchu.
Vejce vraťte do svých sklenic a nechte ještě jeden den. Druhý den vejce znovu porovnejte a všimněte si, jak se obarvila, a jak se obarvila i dětmi vyčištěná místa. Opět děti jen navádějte otevřenými otázkami, aby zkusily sami popsat jednotlivé změny. Vidí, že má smysl si čistit zuby?
Naši hypotézu jsme potvrdili, jelikož u všech tekutin, kromě vody, došlo k obarvení skořápky. Kyseliny obsahující v Cole a pomerančové limonádě dokonce skořápku vejce i naleptali.
Druhým závěrem, který můžete dětem zdůraznit a děti ho i lépe dokáží pochopit je, že pro důkladné vyčištění zubů nestačí pouze párkrát přejet každý zoubek, ale vyžaduje to důkladně očistit každé místečko na zubu. Obzvláště pokud děti sami vejce čistily, ví nyní, kolik úsilí je to stálo.