Dneska to bude pořádně napínavé a akční. Těšíte se?
Snad všechny malé (a často i velké) děti mají rády experimenty, co vybuchují nebo alespoň šumí. Dneska to bude něco přesně pro ně. Odpálíme totiž společně raketu do vzduchu.
Na odpálení rakety budeme potřebovat palivo. Jako palivo pro náš experiment využijeme kyselinu citronovou a jedlou sodu. K zahájení reakce použijeme vodu. Jakmile se kyselina citronová a jedlá soda rozpustí ve vodě, začnou spolu reagovat. Při reakci kyseliny citronové a sody vzniká octan sodný a kyselina uhličitá, která se okamžitě rozkládá na vodu a oxid uhličitý. To je spousta chemických výrazů, ale důležité z toho je to, že vzniká oxid uhličitý, což je plyn. Tento plyn nám bude plnit zkumavku a ve zkumavce bude narůstat tlak. Jakmile uvnitř zkumavky vznikne dostatečný tlak, na vytlačení špuntu, špunt vyletí a raketa „odstartuje“.
Pokud jste s námi již zkoušeli experiment s mrkvovou ponorkou, tak víte něco málo o acidboazické reakci. V experimentu s mrkvovou ponorkou jsme použili kypřicí prášek, který obsahuje kyselou (acidickou) a zásaditou (bazickou) složku. Po rozpuštění ve vodě začal vznikat oxid uhličitý (bublinky). V tomto experimentu použijeme kyselinu citronovou (kyselá složka) a jedlou sodu (zásaditá složka) a i zde nám bude vznikat oxid uhličitý.
Jako hypotézu si můžeme stanovit, že interakcí kys. citronové a jedlé sody vznikne dostatečné množství plynného oxidu uhličitého, který vytlačí špunt ze zkumavky.
Do útržku toaletního papíru nasypte trochu kyseliny citronové a trochu jedlé sody a zabalte těsně do papíru. Tím jsme si připravili palivo pro raketu.
Do zkumavky nalijte vodu. Množství upravte tak, aby se hladina vody nedotýkala vloženého paliva (viz obrázek) a zkumavku zašpuntujte.
Připravte si odpalovací rampu. Na odpalovací rampu postavte raketu víčkem dolu.
Jakmile zkumavku otočíte dnem vzhůru a voda se dostane k palivu, spustí se reakce mezi kyselinou citronovou a sodou.
Rychlost startu je dána množstvím kyseliny citronové, sody a vody. Pokud použijete malé množství, nebo nebudete mít dobře těsnící zkumavku, může se stát, že raketa neodstartuje. Počkejte až reakce došumí a zkuste experiment zopakovat.
Doporučuji experiment provádět někde, kde je dost místa a nebude vadit případná rozstříknutá voda. Pozor také, že raketa dokáže letět opravdu dost daleko a rychle. Můžete zkusit vzdálenost i přeměřit a podělit se námi na Facebooku, jak vám daleko doletěla. U nás nejsou vhodné prostory, tak zkusíme dolet přeměřit někdy u babičky na zahradě.
Zkumavka má k raketě ještě pořádně daleko, tak kromě přípravy experimentu můžete děti zapojit ještě k vytvoření křídel. My zkusily ze zkumavky udělat jednou letadlo a podruhé pro změnu vážku. Jaké nápady vymyslí vaše děti?