Přemýšleli jste někdy nad tím, jestli je možné si připravit čaj i ve studené vodě? A čím se čaj připravený ve studené a teplé vodě liší (samozřejmě kromě teploty)?
V tomto super experimentu, který můžete nechat celý na dětech, se pustíme do zkoumání toho, proč je teplá voda na čaj lepší.
V experimentu s povrchovým napětím jsme si říkali, že všechno kolem nás je tvořeno z molekul. Tedy všechno je tvořeno z atomů a ty svým spojením tvoří molekuly. Pro zjednodušení si molekuly můžeme představit jako malilinkaté kuličky, které jsou všude kolem nás. Jsou ve vzduchu, jsou v jídle a jsou i ve vodě, kterou budeme dnes zkoumat.
Atomy a molekuly se neustále hýbou. Tomuto pohybu říkáme termický nebo tepelný pohyb. Až při teplotě absolutní nuly (což je −273,15 °C ) se přestávají pohybovat. Naopak se zvyšující se teplotou se atomy a molekuly pohybují rychleji a rychleji. Tudíž v teplé vodě se molekuly pohybují rychleji než ve studené vodě.
Zkusme se teď zamyslet. Představte si dvě sklenice. V jedné je teplá voda a ve druhé studená. Dáme do obou sklenic sáček čaje. Kdyby jsme měli super mikroskopické oči, viděli bychom, jak na molekuly vody pokládáme molekuly čaje (když si odmyslíme čajový sáček). Co se pak stane? Jak budou molekuly vody interagovat s molekulami čaje? A bude se to lišit ve studené a teplé vodě?
Když si zkusíte na tyto otázky odpovědět, budete mít svoji hypotézu. A jako každá správná hypotéza i ta vaše potřebuje otestovat experimentem.
Připravte si jednu sklenici se studenou vodou (čím studenější tím lepší) a jednu sklenici s teplou vodou. Teplá voda nemusí být vroucí. Postačí i maximálně teplá voda z vodovodu.
Do každé sklenice nechte děti vložit jeden sáček s čajem.
Pozorně sledujte, co se bude dít. Potvrdilo se vaše očekávání? Je mezi sklenicemi nějaký pozorovatelný rozdíl? Povídejte se s dětmi o tom, co vidí.
Místo čajového sáčku můžete použít potravinářskou barvu. Ve stejný moment nasypte do dvou sklenic (s teplou a studenou vodou) špetku potravinářské barvy a pozorujte.
A jak to dopadlo?
Po přidání čaje se jeho molekuly začaly promíchávat s molekulami vody. Jelikož v teplé vodě se molekuly pohybují rychleji, i čajové molekuly se rychleji rozptýlily po sklenici. Ve studené vodě (s pomalými molekulami) molekuly čaje pomalu klesaly přímo ke dnu.