Experimenty

Šplhající voda a míchání barev

Mamíííí. Já nemám fialovou pastelkůůů. Pomooooc. 

Už jsem to párkrát slyšela. Poté, co jsme doma vyzkoušeli tento experiment, si dcera už snadno poradí. Popravdě pár dní poté mi donesla obrázek s kytičkou, kde jelikož nemohla najít fialovou, tak použila modrou a červenou a měla velikou radost, že to funguje a má fialovou kytičku. Tak pojďte dětem také ukázat, jaké možnosti nám barvy nabízí.

Kromě míchání barev, prozkoumáme v tomto experimentu ještě jeden jev a to kapilární vzlínání. 

Co je kapilární vzlínání?

Vložíme-li do sklenice s vodou srolovaný papírový ubrousek, voda začne po něm vzlínat směrem vzhůru (proti směru gravitační síly). Jak je to možné? Jak již víme z předešlých experimentů, molekuly vody se přitahují. Zároveň jsou molekuly vody přitahovány k papírovému ubrousku. Dáme -li do vody papírový ubrousek, začnou molekuly vody po něm lézt a vytahovat i další molekuly vody s sebou. Tím po čase navlhne celý ubrousek. Tomuto jevu se říká kapilární vzlínání.

Hypotéza

Myslíte, že voda může cestovat směrem vzhůru, proti přitažlivosti gravitace? Zeptejte se dětí, jestli někdy viděli téct vodu do kopce. Až sestavíte experiment, zeptejte se dětí, jestli si myslí, že se voda z plné sklenice přemístí do prázdné a jakou bude mít barvu. To bude vaše hypotéza. Naše hypotéza byla: Voda se přemístí do prázdné sklenice a barvy se smíchají.

Co budeme potřebovat?

Experiment

Připravte si barvy které budete chtít smíchat.

My jsme vyzkoušeli: červenou + žlutou; modrou a žlutou; červenou + modrou

Připravte si tři stejné sklenice. Do dvou nalijte stejné množství vody a do každé rozpusťte trochu potravinářského barviva. Barva by neměla být moc tmavá. Třetí sklenici ponechte prázdnou.

Papírový ubrousek srolujte a jeden konec ponořte do sklenice s obarvenou vodou a druhý do prázdné sklenice (viz video). 

Ihned můžete sledovat, co se začne dít. Díky kapilárnímu vzlínání začne voda po ubrousku stoupat směrem vzhůru. Rozpuštěná barva má mnohonásobně větší molekuly než voda, tak se po ubrousku nahoru začne plazit až o nějakou chvilku později. Podle toho, jaké barvy zvolíte, může se vám stát, že na ubrousku se objeví drobné tečky jiných barev. My jsme zahlédli u červené barvy, že se objevovaly i žluté tečky. To znamená, že použitá barva je složená z několika různých barev a na ubrousku, každá z barev cestuje jinou rychlostí. Obdobně jako v experimentu s chromatografií . 

Jakmile voda doputuje na konec ubrousku, začne se prázdná sklenice plnit. Nejprve pouze čistou vodou. Barvy doputují později. Po několika hodinách (případně do druhého dne) se hladiny vody ve sklenicích vyrovnají a v prostřední sklenici budete moci pozorovat barvu, která vzniká kombinací použitých barev. 

Tip na obměnu

Máte-li více barev, můžete udělat dlouhou barevnou řadu. Rozpusťte barvy ve sklenicích a mezi každé dvě sklenice s obarvenou vodou dejte jednu prázdnou sklenici a propojte ubrousky, jako v našem experimentu. 

Naše zkušenost

Zkoušeli jsme experiment i s barvami na vejce. U těch je potřeba dát opravdu jen malinko barvy. Dáte-li více, bude ve výsledné sklenici pouze jedna z barev (ta intenzivnější). Přes několik pokusů se nám u barev na vejce přesto nepodařilo dosáhnout takového krásného promíchání barev jako u potravinářských barev.