Experimenty

Síla přírody v mrkvi

Tento pokus mám moc ráda. Musím vám totiž na začátek na sebe něco prozradit. Jednou z mých srdcových záležitostí je nechávat se fascinovat přírodou. Je to neskutečně jednoduché a nevyžaduje to žádné úsilí. Stačí se jen dívat kolem sebe a žasnout. 

Pro mě to znamená i jen vyjít na terasu. Totiž většina mých květin na terase jsou ztělesněnou ukázkou síly přírody. Pro příklad uvedu jen nesmrtelné jahody. Loni jsme koupili pár sazeniček (ne zrovna truhlíkových, ale nebylo už na výběr) a zasadili je do minitruhlíků. V největších vedrech jsme byli mimo domov, a tak je přes týden nikdo nezaléval a půda úplně vyschla a jahody s ní. Neztratila jsem v ně důvěru, ostříhala všechny suché listy (všechny) a začala je znovu zalévat. Za pár týdnu už jim znovu rostly zelené lístky a některé dokonce začaly i kvést. Druhou zkouškou byla zima. Na podzim jsem neměla sílu řešit jejich zazimování, a tak v těch truhlících zůstaly napospas počasí a suchu. V půlce zimy mi už přišlo i zbytečné je zalévat, když to přece stejně nemohou přežít. Na jaře jsem jim ze soucitu ostříhala opět listy a párkrát zalila. A jak se mají teď? Už zase krásně rostou a za odměnu jsem jim pro letošek pořídila samozavlažovací truhlíky. Naše jahody jsou prostě asi nesmrtelné. 

A takový příběh bych mohla napsat téměř o všech rostlinkách z naší terasy. Ano, nejsem moc dobrá zahradnice a říkám si, že to příště zvládnu lépe, ale možná mám nějak podvědomě ráda to sledování, jak si příroda dokáže poradit. 

A tím se dostávám konečně k dnešnímu experimentu. Je v podstatě velice jednoduchý a ukáže vám, kolik síly se ještě skrývá v odřezcích z mrkve. Tak až příště budete jíst mrkev, nevyhazujte její vršek a ukažte dětem, kolik síly se ještě v tom malinkém kousku mrkve skrývá.

Hypotéza

Zkuste se dětí zeptat, co si myslí, že se stane, když dáte odřezek mrkve do vody. Vyroste nová mrkev? Nic se nestane? Vykvete? Zkuste si nějakou hypotézu stanovit a třeba nechte děti i nakreslit, jak by mrkev po několika dnech/týdnech mohla vypadat, abyste měli hypotézu stále na očích. 

Co budeme potřebovat?

Experiment

Odřízněte vršek mrkve (1-2 cm) a zbytek snězte. Vršek mrkve dejte do misky a zalijte vodou tak, aby byl ponořený cca do půlky, a postavte k oknu (na světlo). Zkoušela jsem i verzi s vatou, ale doporučuji dát mrkev přímo do vody. 

Pak už jen každý den sledujte a přilévejte vodu. Po několika dnech se začnou objevovat lístečky. Naše finální fotky na konci článku jsou focené po 3 týdnech od zahájení experimentu. 

My v experimentu pokračujeme i po třech týdnech, jelikož jsem četla, že prý mrkev může takto dokonce vykvést. Tak uvidíme, jak nám doma poroste. U varianty, co byla přímo ve vodě (a ne na vatě) se po dvou týdnech začaly dokonce objevovat kořínky. 

Nečekejte, že by vám nakonec vyrostla nová mrkev. Dle naší hypotézy ovšem může vykvést a vysemenit se. A pak podle typu by ze semínka mohla nová mrkev vyrůst. O to, jak to dopadne, se s vámi určitě podělím. 

Zkoušeli jste už někdy takto pěstovat mrkev? Nebo i jinou zeleninu? Budu moc ráda, když mi napíšete vaše zkušenosti nebo pošlete fotky vašich výsledků do Facebookové skupinky.