Tipy

Senzorická hra

Barevné těstoviny

Pojďte si hrát! Už by to mohlo vypadat, že doma pořád jen zkoumáme, ale nebojte, taky si umíme hrát. I když přiznávám, že i do barvení těstoviny jsem vnesla trochu vědy. Experimentálně jsme si tak ověřili, co vznikne, když smícháme všechny barvy dohromady.

Pusťte se s námi do barvení těstovin a pochlubte se, jaké barvy se podaří namíchat vám. A proč si hrát s těstovinami a dokonce je i barvit? Protože je to zábava. Protože to děti zabaví na opravdu dlouhou dobu. Protože je můžete využít k učení barev, počítání, tvoření, třídění a k nekonečnému množství dalších aktivit. Navíc tento typ her patří do skupiny senzorických her, o jejichž významu si můžete přečíst níže.

Senzorická hra

Co je to senzorická hra?

Senzorická hra je v podstatě jakákoliv hra, při které děti zapojují několik smyslů (hmat, čich, chuť, zrak, sluch, pohyb a nebo rovnováhu těla). V čem je senzorická hra prospěšná? Podporuje například rozvoj jazyka, kognitivní růst, jemnou a hrubou motoriku i sociální interakci. Pomáhá také s vývinem paměti a v neposlední řadě může být prospěšná i pro uklidňování úzkostlivých nebo frustrovaných dětí. Na druhou stranu úklid po takové hře může frustrovat rodiče, ale nejsme přece žádná ořezávátka a pro naše děti to zvládneme. 

Co budeme potřebovat?

Postup

Do sáčku, nebo krabičky, nasypte 1 hrnek vybraných těstovin. Přidejte 1 čajovou lžičku octa a potravinářskou barvu. Čím více přidáte barvy, tím bude výsledný odstín tmavší. Můžete zkusit barvy i míchat. Nám se moc krásné barvy nepodařilo namíchat, ale zjistily jsme, že smícháním všech barev, co jsme měly, vznikla brčálově zelená. Nejlépe tak dopadly těstoviny obarvené pouze jednou barvou. 

Když máte všechno v sáčku, či krabičce, tak jej zavřete a 2 minuty v něm těstoviny protřepávejte. Obarvené těstoviny přesypte v tenké vrstvě na ubrousek na talíři a nechte několik hodin proschnout. A je hotovo. 

Tip

Z těstovin si můžete udělat korále. Můžete je také lepit na papír a tvořit z nich obrázky. Nebo je prostě dejte dětem a oni si už nějakou hru určitě vymyslí :).