Pokusy pro děti

Co by si dal mravenec na snídani?

Sdílet:

Mravenci. Úžasná malinká stvoření, která jsou téměř všudypřítomná. Můžete na ně narazit v lese, na zahradě a občas i doma. Pro děti jsou tak fascinující, že jakmile je zahlédnou, hned si lehají na zem a pozorují. Já před pár desítkami let, můj ukazováček a pár desítek mravenců máme trošku pohnutou historii, ale pevně věřím, že už mi mravenci odpustili.

Každopádně proč o nich dnes píšu. U jedné nedávné snídaně doma přišla nečekaná otázka: Co by si dal ke snídani mravenec? Chvilku jsem si o tom povídali. Vzpomínali na Ferdu mravence a nakonec se rozhodli to jít vyzkoušet. Nachystali jsme si doma několik možných dobrot a vydali se najít odpověď na naši otázku.

Pojďte si s dětmi také vyzkoušet, co si mravenci nejraději dají ke snídani. Je to výborná aktivita na procvičení vědeckého myšlení, od plánovaní experimentu, stanovení předpokladu až po vyhodnocování závěrů.

Troška teorie pro ty, co to potřebují

Nejdřív jsme si udělali trošku průzkum, co mravenci jedí v přírodě. Trošku nám pomohl Ferda mravenec a samozřejmě wikipedie: „Všežravý druh, lovící hmyz, v domácnostech vyhledává sladkosti a velkou část potravy tvoří výměšky ze žláz mšic a červců, takzvané medovice.“ (Zdroj: https://cs.wikipedia.org)

Hypotéza

Už tedy víme, že mravenci mají rádi sladké. Navíc dcera z lesní školky má s mravenci nespočet zkušeností, jelikož v lese svačí neustále. Bylo pro nás tedy jednoduché si zvolit hypotézu, na co se z našich dobrot vrhnou nejdříve.

Naše hypotéza: Mravenci si vyberou rohlík s máslem a medem.

Připravte si

 • Dobroty na svačinu podle vlastní chutě. Například:
  • rohlík s máslem a medem
  • cukr
  • sýr
  • kukuřičné chlebíčky
 • bílý papír (není nutný)

Postup

Potřebný čas: 1 hodina.

 1. Najděte mravence

  Vydejte se ven a pusťte se do hledání mravenců. Mějte oči na stopkách a všímejte si všech mravenčích stop. Mravence můžete najít na stromech, můžete najít malinké díry v zemi, nebo v lese dokonce klasickou mravenčí kupu. Můžete mravence i stopovat a najít tak jejich mraveniště.

 2. Připravte svačinky

  Jakmile najdete místo s největší koncentrací mravenců, nachystejte všechny dobroty. Můžete je dát na bílý papír, aby byli mravenci lépe vidět, ale nemusíte.

 3. Pozorujte

  Sledujte, jak mravenci začnou objevovat svačinky. Která svačinka přilákala mravence nejdříve?

 4. Počkejte

  Nechte svačinky mravencům alespoň 30 minut a poté se přijďte podívat, která ze svačinek měla na konec největší úspěch.

 5. Konec experimentu

  Dopadlo to dle vašich očekávání? Potvrdila se vaše hypotéza?

Závěr

A jak to dopadlo?

Čekali jsme, že největší úspěch bude mít rohlík s máslem a medem. Ze začátku to vypadalo, že se naše hypotéza jednoznačně potvrdí. Ovšem po půl hodině se ukázalo, že mnohem více mravenců se nečekaně vrhlo na kukuřičný chlebíček.

Navíc, když jsme vysypali cukr do hlíny, dostali mravenci zájem i o ten. Takže pouze nad sýrem mravenci ohrnuli nos, nebo spíše tykadlo.

Co jste mravencům naservírovali s dětmi vy?

TIP

Můžete svačinky navrhnout tak, aby jedna byla sacharidová, druhá tuková a třetí proteinová. Můžete pak testovat, které z těchto živin dají mravenci přednost.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.