Jak připravit třpytivé solné krystalky s dětmi?

Experimenty

Sůl je nad zlato. To zná každý. Co to ale vlastně sůl je? Sůl, neboli chlorid sodný (NaCl), je chemická látka, kterou všichni známe a máme ji i doma. Následující experiment s krystalizací vám ji ještě přiblíží. Pojďte žasnout nad úžasnými solnými krystaly.

Nasypte dětem malinko soli na mističku a zkuste se zeptat, jestli poznají, co to je. Ať zkusí zapojit co nejvíce smyslů (zrak, hmat, čuch i chuť). Když ochutnají (pouze trošičku), tak už určitě poznají, o co se jedná.

Sůl

Tip

Pokud máte doma mikroskop nebo pouze i lupu, prozkoumejte sůl důkladně zblízka. Skládá se z drobných krystalků.

Zkuste se dětí zeptat, k čemu se sůl používá a kolik asi je špetka soli. Dále se můžete například ptát, jestli i naše tělo sůl potřebuje (sodík i chlor jsou pro naše tělo důležité látky, ovšem v přiměřeném množství. Sůl je obsažena v řadě potravin, a tak již není nutné více dosolovat, nebo jíst extra slané pochoutky.).

Kde se ale sůl bere? Sůl získáváme z nerostu halitu nebo odpařováním mořské vody. Halit vznikl v místech, kde dříve bylo moře. Dnes se jeho ložiska těží pro získání takzvané soli kamenné. Z mořské vody se zase sůl získává odpařováním vody v mělkých nádržích.

V našem experimentu nejprve vytvoříme “mořskou” slanou vodu (ale mnohem koncentrovanější) a následně necháme vodu odpařit čímž spustíme krystalizaci.

Hypotéza

Na začátku experimentu si můžeme s dětmi zase stanovit testovatelnou hypotézu.

Hypotéza může být například,  že ponechání peříček (nebo čehokoliv na čem chceme krystalizovat) déle v solném roztoku způsobí tvorbu větších krystalů, nebo že solné krystaly vždy budou mít stejný tvar bez ohledu na povrch na kterém krystalizují.

Nebo můžete zkusit společně vymyslet další hypotézu, kterou si následně pozorováním můžete potvrdit nebo vyvrátit.

S holkami jsme se dohodly, že prozkoumáme, že solné krystalky mají stejný tvar bez ohledu na povrch na kterém krystalizují.

Co budeme potřebovat?

  • Peříčka, chlupatý drátek, nebo cokoliv na čem chcete zkusit krystalizovat
  • Sůl
  • Vodu
  • Sklenice
  • Kolíček
Krystalizace-soli

Postup

  1. Nasypte sůl do sklenice s teplou vodou

    Pozorujte, co dělají krystalky. Klesají ke dnu? Rozpouští se?

  2. Zamíchejte vodu

    Sledujte, co se děje. Sůl zmizí. 😉 Kam ta sůl zmizela? Nezmizela. Rozpustila se, ale pořád je ve skleničce. Můžeme do slané vody namočit špičku lžičky a nechat děti, ať ji olíznou a ověří si, že je voda opravdu slaná. 

  3. Přidávejte sůl po lžičkách

    A to až do chvíle, kdy se přestane rozpouštět (trvá to celkem dlouho). Výsledkem bude nasycený roztok. Ten nám ovšem k rychlé krystalizaci dnes stačit nebude. Doporučuji tak v momentě, kdy děti přestane bavit rozpouštět ve vodě sůl, nebo současně s dětmi připravovat super nasycený roztok, a to tak, že nasycený roztok budeme vařit a přidávat dále sůl, dokud se nepřestane rozpouštět. U super nasyceného roztoku začne krystalizace okamžitě, jakmile se začne ochlazovat, jelikož při nižší teplotě není schopen držet stejné množství soli. Vznik krystalků tak budete moci pozorovat téměř okamžitě.

  4. Hotový super nasycený roztok přelejte do sklenice

  5. Pomocí kolíčku ponořte peříčka

  6. Podle vaší zvolené hypotézy připravte dané podmínky

    Pro naši hypotézu jsme připravily několik sklenic a do každé jsme umístily jiný předmět (peříčko, chlupatý drátek ve tvaru hvězdičky, rákosí…). 

  7. Druhý den vyjměte peříčka z roztoku

    Nechte je na talíři oschnout přes noc (nebo dokud nejsou vyschlá). 

Krystalizace-soli
Krystalizace NaCl
Krystalizace soli
Krystalizace_sůl

Na uschlých peříčkách můžete pozorovat krásné krystalky různých velikostí. Pokud máte k dispozici lupu nebo dokonce i mikroskop, doporučuji krystalky důkladně prozkoumat i zblízka. U nás experiment sklidil velký úspěch, jelikož krystalky na peříčku vypadají jako malé diamanty :D. 

Vraťte se k vaší původní hypotéze a pobavte se s dětmi o vaši hypotéze. Potvrdili jste ji nebo vyvrátili? Naši hypotézu, že krystalky mají stejný tvar bez ohledu na povrch, jsme nepotvrdily. 

Podívejte se do naší galerie, jaké krystalky jsme získaly. Díky mikroskopu jsme si mohli užít pozorování krystalků opravdu z blízka.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *