Co všechny děti opravdu potřebují?

Je jedna věc, kterou děti opravdu potřebují. Vlastně ji potřebujeme úplně všichni.

Je to úplné přijetí od těch, kteří nás milují. Chceme aby nás naši nejbližší viděli, slyšeli a hlavně chápali. Toužíme po tom být milovaní takový, jací jsme. 

Úplným přijetí můžete dětem do života dát více sebevědomí, více odvahy a umožnit jim naplňovat svůj jedinečný potenciál. 

Děti potřebují přijetí

Znamená to, že máme s radostí přijímat jakékoliv chování?

To určitě ne. Chování je reakce na určitou situaci. Přijímat děti takové, jaké jsou, znamená přijímat je se všemi jejich vlastnostmi, talenty a dovednostmi, se kterými přišli na svět. Přijímat jejich stydlivost, divokost, upovídanost, hlasitost, smysl pro spravedlnost, ale i nespoutanou tvořivost nebo pomalost. 

Jak na „špatné“ vlastnosti?

Každá vlastnost, ať se vám to na první pohled nemusí zdát, má svou světlou a stinnou stránku, své jing a jang. Úkolem nás rodičů není děti měnit. Měli bychom se snažit děti přijmout s jejich vlastnostmi a ukázat jim, jak mohou ze svých vlastností těžit to pozitivní a pomoci jim ovládnout stinnou stránku.

Vezměme si například úpornost nebo jinak řečeno vytrvalost. Je to vlastnost, která nám umožňuje dosahovat vysokých cílů. Lidé s touto vlastností se jen tak nevzdávají a jsou samostatní. Mohlo by se zdát, že to je bezproblémová vlastnost, ale rodiče takto úporných dětí by nejspíš nesouhlasili. Vytrvalé děti nedokážou snadno přijímat jakékoliv ne. Pokud je jim něco odepřeno či nedovoleno, spouští se v nich lavina emocí a o to víc tlačí a chtějí víc a víc. 

Některé jiné děti mohou cítí silný smysl pro spravedlnost. Jsou to ty děti, které často vykřikují, že něco není fér. Někdy tyto děti častěji žalují. Nedokážou přehlédnout, když vidí, že se dějí nesprávné věci. Mají silnou potřebu je řešit a nebo povolat někoho schopnějšího danou věc vyřešit. Rodiče mohou přivádět k šílenství tím, že neustále argumentují, že něco není fér. Na druhou stranu jsou často tyto děti dobrosrdečné a mají silnou vrozenou touhu pomáhat.

Pojďte si to vyzkoušet.

Obdobně se můžeme podívat na jakoukoliv vlastnost. Pojďte se teď zamyslet nad svými dětmi. Jaká je Ta vlastnost, která vás točí do vrtule?

Už víte? Tak se na ni pojďte podívat jinak než obvykle. Zamyslete se, v jaké oblasti života by mohla být pro děti přínosem, v čem jim může dát výhodu oproti ostatním. 

Máte? A teď pojďte dětem pomoci to také pochopit. Protože ve vlastnostech, ve kterých jsme moc (hlučný, stydlivý, urputní,…) se skrývá i naše největší síla. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *