Experimenty

5 tipů, jak si s dětmi užít zkoumání a pokusy

Máte chuť se s dětmi pustit do zkoumání a pokusů, ale nevíte jak? Bojíte se nepořádku, nebo nevíte, jak začít? Dokonce Vám možná z našich návodů připadá, že to pro Vaše děti není. Že je to nebude bavit. Nebo že je nechcete nuceně něco učit. Ale nebojte. Dneska bych Vám ráda dala pár tipů, jak si experimentování společně užít. 

Experimenty pro děti
 • #1 Připravte podmínky

  Na experiment si v klidu všechno nachystejte (klidně i den dopředu). Podle toho, kolik nepořádku může experiment udělat, zvolte vhodné prostředí. Na některé vybuchující experimenty je nejlepší být venku (na zahradě nebo na terase) a na experimenty s vodou zase v koupelně. Najděte si místo, kde nebudete muset děti neustále napomínat, že dělají nepořádek, nebo že je všude mokro. Před experimentem také děti převlékněte do vhodného oblečení. Oblíbené tričko by nemuselo být právě to nejlepší.

 • #2 Nespěchejte

  Udělejte si čas. Možná experiment děti moc nezaujme, ale přesto si vyhraďte dostatek času. Z vlastní zkušenosti vím, že můj naplánovaný postup zvládneme celkem rychle. Holky pak vždy mají spousty dalších nápadů a plynule přejdou na vlastní zkoumání, což se někdy hodně protáhne a byla by velká škoda je v tento úžasný tvůrčí moment přerušovat.

 • #3 Nebuďte učiteli, ale průvodci

  U domácích pokusů není vašim úkolem děti naučit veškeré znalosti. Zkuste se vžít spíše do role průvodce a ukazujte jim možnou cestu a hlavně si ji užijte společně s nimi. V našich návodech najdete u každého experimentu inspiraci na hodně otázek. Neberte je jako nutnost. Zkuste si jich pár vybrat a společně s dětmi dojít k nějakému závěru.

 • #4 Přiměřenost pro děti

  Nikdo jiný nezná vaše děti lépe než vy sami. Upravte jim experiment přesně na míru. Obecně lze říct, že starší děti dokáží více diskutovat a vymýšlet, co by se mohlo stát, a dělat výborné předpovědi. Menší děti naopak víc zaujme samotné přesypávání, přelévání a míchání. Netlačte děti tam, kam nechtějí. Cílem je si experimentování užít. Jakmile k experimentům získají pozitivní vztah, bude pro ně jednodušší i vstřebávat všechny ostatní informace.

 • #5 Nechte si děti zašpinit ruce

  Děti si potřebují na všechno sáhnout a všechno vyzkoušet. Pokud jim experiment budete pouze ukazovat, ztratíte brzy jejich zájem. Ukažte jim, jak na to, a pak je nechte si co nejvíc věcí vyzkoušet. Samozřejmě je důležité dávat pozor, aby se nezranily, ale v rámci jejich možností je nechte věci zkoušet. Občas je dobré se na to psychicky obrnit a zhluboka dýchat, ale přece o nic nejde :). Je to všechno hra a nepořádek se dá uklidit.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *